ویروس‌های رایانه‌ای می‌توانند به یک کابوس شبانه‌روزی تبدیل شوند. بعضی از آن‌ها به‌منظور سرقت اطلاعات شخصی به حافظه درونی کامپیوتر رسوخ می‌کنند، بعضی از گونه‌ها ویروس‌ها شدیداً شبکه‌های رایانه‌ای را بالا می‌برند، در برخی موارد یک رایانه شخصی را به مرکز انتشار بدافزارها تبدیل می‌کنند و حتی می‌توانند در یک‌لحظه نتیجه سال‌ها سعی مالی و غیرمالی شمارا برباد دهند. مرکز تحقیقاتی گارتنر در طی انتشار گزارشی اعلام کرد که حملات سایبری طی یک سال گذشته ۱۶۹ درصد افزایش‌یافته است و با این رویداد ۹۳ درصد مراکز ارائه‌دهنده خدمات مالی و سازمان‌های جهانی مجبور شدند میزان سرمایه‌گذاری‌های خویش را درزمینهٔ ابزارهای امنیتی افزایش دهند. در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۸ درصد سرقت‌های اینترنتی از راه جست‌وجو در سایت‌ها و ۱۲ درصد هم از راه خدمات پست الکترونیکی صورت گرفته است و درمجموع طی سال گذشته ۳.۳۷ میلیون تن در جهان مورد سرقت‌های سایبری قرارگرفته‌اند. در ضمن گفته شد که مشتریان بانک‌ها در ۲۰.۶ درصد، مشترکان یاهو در ۹.۹ درصد و اعضای فیس‌بوک در ۹.۷ درصد از موارد هدف دزدی‌های اینترنتی در سال ۲۰۱۳ بودند. در این سال ۳۰ درصد سرقت‌های اینترنتی متوجه کاربرانی شد که در اینترنت جست‌وجو می‌کردند یا به ارسال و گرفتن پست الکترونیکی مشغول بودند. همچنین، در ۲۰ درصد سرقت‌ها مشترکان شبکه‌های اجتماعی هم مورد سرقت اطلاعات قرار گرفتند، ۱۲ درصد سرقت‌ها از بانک‌ها و مؤسسات مالی شکل گرفت، ۸ درصد سرقت‌ها از شرکت‌های بزرگ، ۷ درصد از کاربران بازی‌های رایانه‌ای، ۷ درصد از فروشگاه‌های آنلاین، ۶ درصد از مشترکان خدمات پرداخت الکترونیک، ۵ درصد از وبلاگ‌ها و در ۵ درصد موارد هم مشترکان شرکت‌های مخابراتی مورد سرقت سایبری قرار گرفتند. این اعداد و ارقام نه‌چندان خوشایند نشانه داد که باوجود افزایش شمار برنامه‌های امنیتی و هشدار کاربران، هم میزان حملات سایبری گسترش‌یافته است و متصدیان این امر هنوز نتوانسته‌اند کنترل امنیت در دنیای سایبری را در دست بگیرند.

در همین راستا، کارشناسان مرکز Consumer Reports در یک رسیدگی مفصل تمام ویروس‌ها، بدافزارها، کرم‌ها، برنامه‌های مخرب و ابزارهای آلوده منتشرشده در طول تاریخ را موردمطالعه قراردادند و نتایج برآمده از آن را طی هفته جاری در یک گزارش جامع منتشر کردند. در این گزارش فهرست ۱۰ ویروس خطرناک که طی کل سال‌ها در سراسر دنیا که توسط دانشمندان منتشرشده است، به شکل زیر اطلاع‌رسانی شد.

۱-‌ کرم Storm Worm

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان Storm Worm خطرناک‌ترین و همه‌گیرترین برنامه‌ای بود که در طی تاریخ منتشر شد. در اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی تعدادی از محققان امنیتی برای اولین بار این کرم اینترنتی را معرفی کردند؛ اما مدت زیادی از معرفی این ویروس نگذشته بود که جمع گسترده‌ای از ساکنان کره خاکی به آن آلوده شدند و در آن زمان هیچ برنامه‌ای وجود نداشت که بتواند جلوی انتشار آن را بگیرد. روش انتقال این «کرم طوفانی» پست الکترونیکی بود و در پهنا چند روز به‌قدری گسترش یافت که هیچ مرکزی تحمل رویارویی با آن را نداشت. در آن زمان هر یک از مراکز امنیتی از این کرم با اسامی مختلف یاد می‌کردند و برای نمونه کمپانی Symantec آن را Peacomm می‌خواند و کمپانی McAfee هم از آن با عنوان Nuwar یاد می‌کرد. این کرم در خانواده تروجان‌ها طبقه‌بندی شد و بعد از آلوده کردن رایانه، امکان دسترسی هکرها را از طریق اطلاعات شما فراهم می‌کرد. بسیاری از ارگان‌ها اعلام کردند Storm Worm خطرناک‌ترین کرمی بوده که تابه‌حال در سراسر جهان منتشرشده است و مرکز امنیتی Postini در سال ۲۰۰۷ میلادی اعلام کرد تا آن موعد بیش از ۲۰۰ میلیون ایمیل با این کرم ارسال‌شده است. البته ابزارهای امروزی «کرم طوفانی» را به‌راحتی از پا درمی‌آورند.

۲-‌ ویروس Leap-A/Oompa-A

کارشناسان بر این باورند که هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ هزار مدل مختلف ویروس وجود دارد که می‌تواند رایانه‌ Mac اپل را از پا دربیاورد. مدتی قبل ویروس Leap-A که البته با اسم Oompa-A هم شناخته می‌شود، به چهره مفصل در سراسر جهان منتشر شد. این ویروس از دست موزه ارتباطی iChat اپل بهره‌گیری می‌کرد و پس از آلوده کردن رایانه، به دنبال لیست مخاطبان می‌گشت و به هر یک از آن‌ها یک پیام مخصوص می‌فرستاد. این پیام دربرگیرنده یک عکس با فرمت JPEG بود که کاربر را مجبور می‌کرد آن را بارگذاری کند و زمانی که این رویداد صورت می‌گرفت، مهار کامپیوتر از دست کاربر خارج می‌شد. این ویروس نه‌تنها به شکل خیلی مفصل منتشر شد، بلکه جواب داد که برخلاف ادعاهای اپل رایانه‌های Mac هم می‌توانند به‌راحتی مورد قصد حملات سایبری قرار بگیرند.

۳-‌ کرم‌های Sasser و Netsky

چندی پیش پلیس بین‌الملل یک جوان ۱۷ ساله آلمانی بنام «اسون جاشان» را اسیر کرد که سازنده کرم‌های مخرب Sasser و Netsky بود. این دو کرم اینترنتی به شیوه گوناگون عمل می‌کردند و پس از مدت‌ها تحقیق و بررسی، کارشناسان امنیتی سرانجام از روی مشابهت کدهای به‌کاررفته در آن‌ها متوجه شدند که هر دو کرم یادشده را یک فرد ساخته است. کرم Sasser از طریق حفره‌های موجود در سیستم‌عامل ویندوز به رایانه‌های شخصی وارد می‌شدند و در مقابل، کرم Netsky بعد از انتقال به کامپیوتر از طریق ایمیل، به پیگیری سایر رایانه‌های آسیب‌پذیر می‌گشت. این دو کرم که هنوز هم تکاپو دارند، به شکل خودکار روی رایانه‌ها نصب می‌شوند و برمبنای آدرس‌های IP قربانیان خود را معرفی می‌کنند. اگر این کرم‌ها روی رایانه نصب شود، امکان خاموش کردن دستگاه از بین می‌رود و فقط ناچار خواهید بود آن را از برق بکشید. لازم به بیان است که جاشان به خاطر سن ناچیز خویش تنها به یک سال و ۹ ماه زندان محکوم شد و به‌زودی از زندان بیرون می‌آید.

۴-‌ ویروس MyDoom

ویروس MyDoom که البته بانام Novarg هم شناخته می‌شود، از طریق حفره‌های سیستم‌عامل بدون آگاهی کاربر کنترل رایانه را در دست می‌گیرد. این ویروس گونه‌ها مختلفی دارد و تاکنون با دو اقدام اصلی کوشش شده است جلوی فعالیت آن گرفته شود. دولت امریکا سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های فراوانی را انجام داد تا بتواند خویش را در روبرو این ویروس ایمن کند. ویروس MyDoom سال قبل توانست با ورود به جست‌وجوگرهای اینترنتی بخش زیادی از کاربران جهانی را تحت پوشش قرار دهد و از راه پست الکترونیکی روی میلیون‌ها رایانه بارگذاری شود. مرکز MessageLabs اعلام کرد که از هر ۱۲ پست الکترونیکی ارسال‌شده یک‌باره از آن‌ها ویروس MyDoom را شامل می‌شود.

۵-‌ ویروس SQL Slammer Sapphire

در اواخر ژانویه ۲۰۰۳ یک ویروس جدید برای سرورهای اینترنتی معرفی شد که بسیاری از شبکه‌های رایانه‌ای در عالم را موردحمله قرارداد. این ویروس در پایان باعث شد بسیاری از دستگاه‌های رایانه‌ای مهم از دسته شبکه دستگاه‌های عابر بانک مرکزی امریکا از فعالیت خود بیفتد، سیستم خدمات اورژانسی ۹۱۱ امریکا از دسترس ملت خارج شود و شرکت هواپیمایی Continental Airlines به خاطر خطا در بلیت‌های الکترونیکی بسیاری از پروازهای خود را لغو کند. ویروس SQL Slammer بانام Sapphire هم شناخته می‌شود و تابه‌حال بیش از یک میلیارد دلار خسارت وارد کرده است. این ویروس تنها چند دقیقه پس از ورود به سرور اینترنتی، تمام رایانه‌های متصل به آن را آلوده می‌کند.

۶-‌ ویروس Nimda

این ویروس که نخستین بار در ۲۰۰۱ میلادی شناخته شد، کماکان مشغول است و بسیاری کارشناسان متعلق به‌عنوان «کرم خطرناک» از آن یاد می‌کنند. ویروس Nimda از راه اینترنت گسترش می‌یابد و به گفته کارشناسان، پرسرعت‌ترین ویروس محسوب می‌شود که تاکنون شناسایی‌شده است. مرکز TruSecure در گزارش جدید خویش خبر داد که از موعد ورود Nimda به اینترنت لغایت موعد ویرانی یک کامپیوتر فقط ۲۲ دقیقه زمان می‌خواهد. این ویروس در مراحل اول سرورهای اینترنتی شمارا موردحمله قرار می‌دهد و البته به‌تازگی بعضی از انواع آن شناسایی‌شده است که به رایانه‌های شخصی هم دستبرد می‌زند. این ویروس به روش‌های گوناگون گسترش می‌یابد.

۷-‌ کرم‌های رمز Red و رمز Red II

این دو کرم سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت را مورد هدف قرار می‌دهند و برای رسیدن به اهداف خود حجم گسترده‌ اطلاعات بیش از توان پردازشی سیستم‌عامل را به کامپیوتر ارسال می‌کنند تا ظرف چند دقیقه دستگاه از فعالیت خود بیفتد و حافظه رایانه به‌طور کامل از مدار فعالیت خارج شود. شکل همه این کرم‌ها DDoS است. در ۲۰۱۳ میلادی گزارش شد که این دو کرم به قصر سفید هم حمله کرده‌اند و سعی داشتند سرورهای اینترنتی دولت امریکا را از فعالیت خود بیندازند. رایانه‌هایی که به این کرم‌ها آلوده شوند دیگر از کاربر خود اجازه نمی‌گیرند و در مقابل، هکرها مهار و مدیریت آن رایانه را در دست می‌گیرند. این کرم‌ها بدون اطلاع کاربر و مدیر شبکه فعالیت خود را شروع و آغاز می‌کنند.

۸-‌ ویروس Klez

این برنامه ویرانگر نسل جدید ویروس‌های رایانه‌ای را معرفی کرد و برای مدت‌های طولانی همه تولیدکنندگان ابزارهای امنیتی را ناکارآمد باقی گذاشت. اگرچه ویروس Klez اواخر ۲۰۰۱ میلادی شناخته شد، اما کارشناسان کماکان رده‌هایی از فعالیت آن را شناسایی می‌کنند. این ویروس از طریق پست الکترونیکی رایانه را مورد قصد قرار می‌دهد، سپس به‌صورت خودکار خود را به تمام مخاطبان کاربر ارسال می‌کند، فهرست سایت‌های موردعلاقه بقیه کاربران را تشخیص می‌دهد و با اسم این سایت‌ها و در قالب برنامه‌های کاربردی پست الکترونیکی ارسال می‌کند تا بازهم نصب شود و به فعالیت‌های مخرب خود ادامه دهد. برنامه مخرب Klez گونه‌ها گوناگون دارد و می‌تواند به‌عنوان یک ویروس معمولی، کرم خطرناک، اسب تروجان یا… خویش را نشان دهد. این ویروس حتی می‌تواند برنامه‌های ضدویروس را هم غیرفعال کند.

۹-‌ ویروس ILOVEYOU

این ویروس خطرناک در فیلیپین ساخته شد و بعد از مدت کوتاه به‌گونه‌ای انتشار یافت که به دست غالب کاربران اینترنتی جهان رسید. ویروس ILOVEYOU پیش‌درآمد فعالیت خویش را با ایمیل نخست کرد و با موضوعاتی از قبیل نامه‌های عاشقانه به دست کاربران می‌رسد. در این ایمیل‌ها یک فایل متنی پیوست شده بود که اگر کاربر آن را بارگذاری می‌کرد، باید قید کل اطلاعات شخصی خویش را می‌زد این ویروس بعد از گذشت مدتی سراغ دیگر روش‌های موجود رفت و از طریق سایت‌های آلوده و به زبان‌های مختلف گسترش یافت. ویروس ILOVEYOU قادر است خویش را بارها کپی کند و بدون آگاهی شما به کامپیوتر دوستانتان هم انتقال یابد.

۱۰ویروس Melissa

 این ویروس برای نرم‌افزار Word مایکروسافت ساخته شد و به همین خاطر هدف اصلی آن انتقال سرویس‌های پست الکترونیکی بود. ویروس رایانه‌ای Melissa از راه فایل نوشتاری ضمیمه‌شده به ایمیل وارد رایانه‌ها می‌شد و بعد از بارگذاری، کنترل کامل کامپیوتر و اطلاعات موجود در آن را در دست می‌گرفت. ویروس Melissa به خاطر کاربرد فراوان برنامه Word به‌قدری در سراسر دانشمند گسترش یافت که عقیده همایش امریکا را هم به خود جلب کرد. این مرکز با همکاری سازمان FBI همکاری‌های گسترده‌ای انجام داد و آخرسر سازنده ویروس Melissa را ریشه‌کن کرد. باید توجه داشت که این ویروس هنوز هم پرکار است و کاربران را در تور خود گرفتار می‌کند.

درباره aewawea aeaweawe

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *