ضد ویروس (anti virus)

نرم‌افزار ضدویروس:

 که بانام‌های ویروس‌یاب و ویروس‌کش و ضد بدافزار هم شناخته می‌شود، نرم‌افزاری است که با تماشا و رسیدگی به محتوای پرونده‌ها به دنبال الگوهای آشنای بدافزار دربرگیرنده ویروس‌ها یا کرم‌های اینترنتی می‌گردند. در صورت تماشا این الگوها که به آن امضای ویروس (Virus Signature) گفته می‌شود، از ورود آن به کامپیوتر شما و اجراشدنش جلوگیری می‌کنند و یا به شما آگاهی لازم را می‌دهند و از شما فرمان می‌گیرند که آیا فایل را حذف کنند و یا سعی نمایند آن را اصلاح و پاک‌سازی کنند.

نرم‌افزار آنتی‌ویروس سه وظیفهٔ عمده را انجام می‌دهند:

  1. بازرسی یا کشف
  2. تعیین هویت یا شناسایی
  3. آلودگی‌زدایی یا پاک‌سازی

شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای ضدویروس، با ساخته‌شدن ویروس‌های جدید، الگوهای نرم‌افزاری آنها را کشف و جمع‌آوری می‌کنند و به همین دلیل اغلب لازم است تا این نرم‌افزارها هر از چند گاهی به‌روزرسانی (Update) شوند لغایت الگوهای جدید ویروس‌ها را اخذ کنند.

ویروس‌های رایانه‌ای برنامه‌هایی حائز درجه‌ای از هوشمندی هستند و روش‌های بسیاری فراوانی دارد که توسط آن‌ها اطلاعاتی از رایانهٔ شما به نویسندهٔ ویروس یا افراد سودجوی دیگر ارسال شود. به‌عنوان‌مثال، شما در حال تماشا کردن به یک فیلم روی اینترنت هستید، یا در حال خواستن یک نامه و بسیاری کارهای عادی دیگر… و بدون آنکه بدانید در همان زمان به ویروسی مجوز داده‌اید تا سیستم شمارا به بررسی کند.

بسیاری از اوقات هنگامی‌که شما آن‌ها را معرفی می‌کنید و از بین می‌برید، اطلاع ندارید که ویروس برای ورود دوباره و فعال شدن در رایانه شما قبلاً چارهٔ لازم را اندیشیده است و راه‌های دیگری (Backdoors) برای حمله مجدد به رایانه یا شبکه رایانه‌ای شما آمده کرده است.

ویروس‌ها چگونه وارد کامپیوتر شما می‌شوند

راه‌های مختلفی برای ورود ویروس‌ها به رایانهٔ شما است، مثل فلاپی دیسک‌ها، لوح‌های فشرده، مشاهدهٔ وب‌گاه، دریافت رایانامه (Email) آلوده، اجرای فایل‌های دریافت شده از اینترنت و غیره؛ لازم است که تمامی این موارد به هنگام استفاده مورد کنترل یک نرم‌افزار ضدویروس قرار گیرد. هنگامی‌که می‌خواهید برنامه‌ای را از روی یک لوح فشرده اجرا کنید و یا نامه‌ای را بازکنید باید آن‌ها را به دست یک نرم‌افزار ضدویروس بازرسی کنید.

فراموش نکنید که شما همواره مراقب خانه خود هستید و دقت می‌کنید که در منزل و پنجره‌ها هنگام شب یا هنگامی‌که در منزل نیستید، باز نباشند. به همین ترتیب باید همواره وضعیت قسمت‌های گوناگون کامپیوتر خود را مهار کنید. اینکه اندازه فایلهای شما عادی باشد یا نه اینکه مثلاً فایل جدیدی به رایانه شما اضافه نشده باشد و بسیاری موارد دیگر که به‌تدریج می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید؛ اما یک نرم‌افزار ضدویروس به‌سادگی می‌تواند به‌راحتی هر موقع که خواست تمام سیستم شمارا مهار کند و شمارا از عدم وجود ویروس در کامپیوتر مطمئن سازد.

 

ویژگی‌های یک نرم‌افزار ضدویروس مناسب

همان‌طور که برای هر محصولی (چه نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری) آزمون‌هایی وجود دارد که کیفیت و شایستگی آن را تعیین می‌کند، چنین سنجش‌هایی برای یک نرم‌افزار ضدویروس هم وجود دارد. یکی از آزمون‌ها با اسم آزمون DURCH شناخته می‌شود که نام آن سرواژه‌ای است که از حروف ابتدایی بخش‌های پنچگانهٔ این آزمون ساختن شده‌اند. بنابر آزمون DURCH یک نرم‌افزار ضدویروس پسندیده باید بتواند به نیازهای زیر پاسخ دهد:

 

آزمون درخواست (Demand): باید بتواند هنگامی‌که می‌خواهید به یک پرونده یا صفحهٔ اینترنتی یا یک رایانامه دسترسی یابید، آن را رسیدگی کند.

آزمون به‌روزرسانی (Update): به این معنی که نرم‌افزار باید بتواند در بازه‌های زمانی مشخص بانک اطلاعاتی خود که شامل امضای ویروس‌ها است را بروز کند.

آزمون پیامد (Respond): اینکه نرم‌افزارباید بتواند همگی رفتارهای خودش را در تصادف با یک ویروس را از خویش نشان دهد. پروندهٔ آلوده را دوباره‌سازی و تمیز کند و یا آن را حذف نماید.

آزمون نظارت (Check): باید بتواند تمام فایلها از نوع گوناگون که می‌توانند محلی برای نهان شدن ویروس باشند را کنترل کند.

آزمون اکتشاف (Heuristics): به این معنی که نرم‌افزار باید با وجود نداشتن الگوی همهٔ ویروس‌ها، بتواند خطر و احتمال وجود ویروس را شناسنایی کند. این رفتار نیازمند هوشمندی نسبی نرم‌افزار و استفادهٔ آن از روش‌های اکتشافی است.

ابزارهای مشابه

بعضی از دیگر نرم‌افزارها نیز عملکردی مثل نرم‌افزارهای ضدویروس دارند. به‌طور مثال، یک نرم‌افزار می‌تواند با مهار و تحلیل درون‌مایه تمامی دیسک‌های یو اس بی که به کامپیوتر متصل می‌شوند، با ویروس‌های خود اجرا شونده (Autorun) رویارویی کند. این ابزارها معمولاً دارای بانک اطلاعاتی از امضای ویروس‌ها نبوده و نیازمند به‌روزرسانی نیستند. ازاین‌رو، به آن‌ها ضدویروس برون‌خط (Offline anti-virus) نیز اطلاق می‌گردد.

درباره aewawea aeaweawe

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *