علائم ویروس در سیستم چیست

ویروس نرم‌افزار کوچک و کم‌حجمی است که از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر شیوع می‌یابد؛ و در عملکرد سیستم تغییرات ایجاد می‌کند. یک ویروس کامپیوتری ممکن مایه آسیب دیدن فایل‌ها و پاک شدن بخشی از اطلاعات موجود در سیستم، به‌کارگیری یک نرم انگیزه‌ها ارسال ایمیل جهت انتشار خویش به یک کامپیوتر دیگر و یا حتی پاک شدن کلیه اطلاعات ذخیره‌شده بر روی هارددیسک شود.

اغلب ویروس‌ها با ضمیمه کردن خویش به یک ایمیل و یا با ارسال یک پیام فوری خویش را منتشر می‌کنند؛ بنابراین شما نباید هیچ‌گاه فایلهای ضمیمه‌شده به یک ایمیل را مفتوح کنید مگر آنکه فرستنده ایمیل را بشناسید و یا اینکه چشم‌به‌راه یک ایمیل همراه فایل ضمیمه باشید. ویروس می‌تواند با تغییر شکل و ماهیت، خویش را در قالب یک تصویر جالب، کارت تبریک و یا فایلهای صوتی و تصویری به ایمیل ضمیمه کند. ویروس همچنین ممکن است اثناء دانلود کردن فایل‌هایی از اینترنت خویش را منتشر کند. ویروس‌های کامپیوتری توانا هستند خودشان را در داخل یک نرم انگیزه‌ها مخفی کنند و یا در متن یک فایل و یا برنامه کاربردی که شما دانلود می‌کنید قرار گیرند و بدین طریق باعث انتشار خویش شوند.

علائم آلوده بودن یک کامپیوتر به ویروس

اگر مشکوک به آلوده بودن سیستم به یک ویروس هستید و یا از وجود یک ویروس در کامپیوترتان اطمینان دارید، می‌بایست از نرم‌افزارهای ضدویروس موجود در بازار بهره‌گیری نمایید. علائمی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود می‌توانند لغایت حدودی شمارا در تشخیص اینکه آیا سیستم شما به یک ویروس آلوده است یا نه کمک کنند.
۱. رایانه آهسته و کندتر از حتماً معمول شغل می‌کند.
۲. اثناء اجرای نرم‌افزارها، آن‌ها هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند و یا مرتباً سیستم هنگ می‌کند
۳. رایانه شما خودبه‌خود ری استارت می‌شود و عملکرد معمولی ندارد
۴. کامپیوترتان به ناگاه خاموش می‌شود و به‌طور مداوم ری استارت می‌شود
۵. نرم انگیزه‌ها هایی که نصب کردید به‌خوبی شغل نمی‌کنند
۶. دیسک‌ها و درایوهای شما دست‌نیافتنی می‌باشند
۷. گاه نمی‌توانید آن‌طور که باید از پَروَنجاهای باره نظر خویش پرینت بگیرید
۸. پیام‌های خطایی نامشخصی را تماشا می‌کنید
۹. منوها و پنجره‌های محاوره‌ای را به‌صورت ناخوانا مشاهده می‌کنید
۱۰. به دنبال پسوند فایل‌های که شما معمولاً آن‌ها را اجرا می‌کنید مثل (jpg, exe, vbs و یا gif) پسوند دیگری اضافه‌شده است
۱۱. آنتی‌ویروسی که بر روی سیستم شما نصب است بدون هیچ علت مشخصی غیر پرکار شده است و نیز دوباره نمی‌توانید آن‌ها پرکار کنید
۱۲. هیچ آنتی‌ویروسی را نمی‌توانید بر روی سیستم خود نصب کنید و یا نمی‌توانید آن‌ها اجرا کنید
۱۳. آیکونی بر روی دسکتاپ شما ظاهرشده که شما آن‌ها بر روی دسکتاپ کامپیوتر خودتان پیمان نداده بودید و یا آیکون‌هایی در کامپیوترتان برپایی شده که با هیچ نرم‌افزاری قادر به اجرا کردن آن‌ها نیستید
۱۴. صداها یا موسیقی ناهنجار و ارتفاع از اسپیکرهای متصل به سیستم بگوش می‌رسد
۱۵. یک نرم‌افزاری از سیستم شما به ناگاه حذف‌شده و شما مطمئن هستید که خودتان آن‌ها حذف نکرده‌اید.
توجه: این‌ها نشانه‌های متداولی هستند که برای تشخیص ویروس‌های کامپیوتری کمک می‌کنند، البته این علائم می‌توانند دلیل‌های گوناگون و متفاوت مشکل افزاری و یا نرم‌افزاری داشته باشند که هیچ ربطی به ویروس‌های کامپیوتری نداشته باشند.

تا زمانی که شما نرم اسباب Microsoft Malicious Software Removal Tool شرکت مایکروسافت را اجرا نکرده‌اید، از نرم‌افزارهای استاندارد و رجیسترشده بهره‌گیری نکنید و نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را بروز رسانی نکرده باشید، نمی‌توانید از آلوده بودن یا سالم بود کامپیوترتان با ویروس‌های کامپیوتری مطمئن باشید.

نشانه‌ها و علائم الوه بودن ایمیل‌ها به کرم‌های کامپیوتری و تروجان ها

درصورتی‌که رایانه شما به worm و یا Trojan ها آلوده‌شده باشد ممکن است یک یا چندین علامت ذیل را نگریستن کنید:

۱. ممکن است فایل آلوده‌شده خودش را در محل‌های دیگری کپی کند. این عمل شدنی است تا جایی که هارددیسک شما فضای خالی داشته باشد، پیوستگی یابد.

۲. امکان دارد یک کپی از فایل آلوده‌شده خودش را به تمام آدرس‌هایی که در ایمیل شما موجود است بفرستد

۳. امکان دارد ویروس مایه فرمت شدن هارددیسک شما شود؛ که این مایه از دست دادن پَروَنجاها و نرم سبب‌های موجود بر روی کامپیوترتان خواهد شد

۴. گمان کردن دارد ویروس‌های کامپیوتری یک برنامه‌ای را به‌طور مخفیانه بر روی سیستم نصب کنند، همانند نرم انگیزه‌ها های جاسوسی. این نرم انگیزه‌ها های جاسوسی شدنی است از طریق کامپیوتر شما آغاز به انتشار و پخش کردن ویروس به سایر کامپیوترهایی که به نحوی با رایانه شما در وابستگی بوده‌اند (ایمیل، کپی، شبکه و …)، کنند.

۵. ویروس شدنی است مایه کاهش سطح امنیتی رایانه شود. این می‌تواند دست هکرها برای ورود به سیستم شمارا مفتوح بگذارد.

۶. شما یک ایمیلی را دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه یک پَروَنجا زیاد مهمی ضمیمه این ایمیل است و موقع که این فایل را باز می‌کنید، پنجره‌های محاوره‌ای مکرری را نگریستن می‌کنید و یا ناگهان متوجه افت عملکرد نرمال کامپیوتر خویش می‌شوید.

۷. بعضی از دوستانتان می‌گویند که ایمیلی را از طرف شما گرفتن کرده‌اند که یک فایل ضمیمه‌ای را برای آن‌ها ارسال کرده بودید و این در حالی است که شما اصلاً چنین کاری را انجام نداده‌اید. این فایل پیوست شده در ایمیل می‌تواند پسوندهایی همانند.exe,.bat,.scr,.vbs داشته باشد

علائمی که ممکن است درنتیجه عملکرد نرمال سیستم‌عامل ویندوز نیز نگریستن شود

در ضمن یک ویروس کامپیوتری می‌تواند مایه بروز علائم زیر شود:
سیستم‌عامل ویندوز بالا نمی‌آید باوجوداینکه شما مطمئن هستید هیچ تغییری در سیستم اعمال نکرده‌اید و یا هیچ نرم انگیزه‌ها جدیدی را نصب و یا حذف نکرده‌اید.
مودم به‌طور همش در فعالیت است. اگر یک مودم اکسترنال دارید، ممکن است متوجه روشن و خاموش شدن چراغ روی مودم به‌طور متناوب شوید و این در حالی است که در آن لحظه شما از مودم استفاده نمی‌کنید (یعنی نه فایلی را ارسال می‌کنید و نه دریافت می‌کنید). این می‌تواند نتیجه عملکرد یک نرم انگیزه‌ها مخفی نصب‌شده بر روی سیستم شما باشد.
ویندوز بالا نمی‌آید به دلیل اینکه برخی از فایل‌های سیستمی آسیب‌دیده یا از بین رفته است. در این حالت شما یک پیام خطا به‌اتفاق با فهرستی از فایل‌های آسیب‌دیده یا از بین رفته را دریافت خواهید کرد.
گاهی اوقات کامپیوتر به‌طور نرمال استارت می‌شود ولی گاهی قبل از اینکه آیکون‌ها و نوار وظیفه (taskbar) را بارگذاری کند، هنگ می‌کند و هیچ عکس‌العملی اثر نمی‌دهد.
سرعت اجرای نرم انگیزه ها ها و بوت شدن کامپیوتر پایین است.
پیامی مبنی بر ناکافی بودن حافظه کامپیوترتان دریافت می‌کنید و این در حالی است به‌اندازه کافی رم بر روی سیستم شده نصب‌شده است.
نرم‌افزارهایی را که به‌تازگی نصب‌کرده‌اید عملکرد صحیحی ندارند.
سیستم‌عامل به ناگاه و خودبه‌خود ری استارت می‌شود
برخی از برنامه‌ها در حین اجرا به‌طور مکرر هنگ می‌کنند. حتی اگر شما نرم اسباب را حذف (Uninstall) کنید و دوباره نصب کنید مفتوح با همان مشکل روبرو خواهید بود.
اثناء اجرای یک نرم انگیزه‌ها کنترل سیستم مانند اسکن دیسک گزارش‌ها مکرری مبنی بر هستی آسیب و خطا در دیسک مربوطه دریافت می‌کنید.
آیکون یک پارتیشن به ناگاه از my computer ناپدیدشده است
هنگام به‌کارگیری نرم‌افزارهای مجموعه آفیس کامپیوتر شما هنگ می‌کند.
به هیچ طریقی نمی‌توانید Task manager را اجرا کنید (مثلاً با خپگی دادن مقارن کلیدهای Ctrl + alt + del)
نرم‌افزار ضدویروس نصب‌شده بر روی سیستم پیامی مبنی بر اینکه کامپیوتر شما آلوده به ویروس است می‌دهد.
توجه: این علائم ممکن است نشانه‌های باشند که در حالت نرمال نیز در ویندوز نگریستن می‌شوند و به دلیل هستی ویروس کامپیوتری ایجاد نشده باشند.
چگونه یک ویروس کامپیوتری را از بین ببریم
حتی برای یک فرد چیره‌دست نیز حذف یک ویروس بدون سهم گیری از یک نرم‌افزار ضدویروس می‌تواند بسیار مشکل و وقت‌گیر باشد. برخی از ویروس‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهایی که بدون دستور بر روی سیستم نصب می‌شوند (مشابه نرم سبب‌های جاسوسی) حتی بعدازاینکه شما به کمک یک آنتی‌ویروس آن‌ها یافته و حذف کرده باشید مجدد خود را بر روی کامپیوتر نصب می‌کنند. البته در این‌گونه موارد می‌توانید با به‌روزرسانی سیستم‌عامل و آنتی‌ویروس نصب‌شده جلوی چنین ویروس‌هایی را بگیرید.
برای حذف یک ویروس کامپیوتری مراحل زیر را اجرا کنید:
۱. آخرین به‌روزرسانی‌های موجود در سایت مایکروسافت را بر روی سیستم خویش نصب کنید
۲. نرم‌افزار ضدویروسی را که نصب‌کرده‌اید به‌روزرسانی نمایید. بعد متعلق به یک اسکن کامل را توسط آنتی‌ویروس اتمام دهید.
۳- Microsoft Malicious Software Removal Tool را از سایت مایکروسافت دانلود کرده و پس از نصب اجرا کرده و یک اسکن کامل به دست آن را اجرا کنید. لینک مربوط جهت دانلود نرم انگیزه‌ها مذکور:
http://www.microsoft.com/security/malwareremove/default.mspx
به خاطر داشته باشید این نرم انگیزه‌ها از آلوده شدن سیستم شما جلوگیری نمی‌کند بلکه تنها ویروس‌ها و فایل‌های مخرب را پاک می‌کند

چگونه کامپیوترتان را از آلوده شدن مجدد توسط ویروس‌ها محافظت کنید

به‌منظور جلوگیری از آلوده شدن مجدد کامپیوترتان مراحل زیر را اتمام دهید:

۱. آغاز firewall را بر روی سیستم‌عامل فعال کنید (از ویندوز XP SP2 به پس سیستم‌عامل‌ها هنگام نصب firewall را پرکار می‌کنند)

۲. سیستم‌عامل خویش را به‌روزرسانی کنید.

۳. از آنتی‌ویروس به‌روزرسانی شده بر روی سیستم خود بهره‌گیری نمایید.

۴. از نرم انگیزه‌ها ضد جاسوسی به‌روزرسانی شده بر روی سیستم خود استفاده نمایید.

نحوه به‌کارگیری از محصولات و نکات توصیه‌شده در مورد ویروس‌ها در سایت مایکروسافت
مراحل زیر را سپردن دهید
۱. پیش از تماس با کارشناس مربوط، مطمئن شوید که نرم‌افزار آنتی‌ویروس و ضد جاسوسی خود را به‌روزرسانی کرده باشید. (می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر از آلوده نبودن سیستم خود مطمئن شوید)
http://onecare.live.com/site/en-us/default.htm?s_cid=sah

چرا برنامه ضدویروسی که نصب‌کرده‌اید کار نمی‌کند؟

به‌روزرسانی آنتی‌ویروس و بروز کردن بانک اطلاعاتی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرابه این ترتیب نرم اسباب قادر خواهد شد آخرین ویروس‌هایی که تولیدشده‌اند را معرفی و از بین ببرند.
در همه می نا گفت ابزارهای ضدویروس همگی یکسان و عملکرد مشابهی ندارند. اگر شما متوجه شدید که نرم‌افزار ضدویروسی که استفاده می‌کنید به‌خوبی کار نمی‌کند و احتمالاً تعدادی از ویروس‌ها را شناسایی نمی‌کند و یا اگر شناسایی کرد، از بین نمی‌برد، باید به دنبال یک آنتی‌ویروس جدیدی بگردید و سایر گزینه‌ها را نیز امتحان کنید.
توجه: چه‌بسا چیزی که شما فکر می‌کنید یک ویروس است، در واقعیت یک برنامه جاسوسی است؛ بنابراین از نرم سبب‌های ضد جاسوسی و یا Windows Defender که در ویندوز ویستا، Windows XP Sp2 و windows Server 2003 Sp1 که جزو نرم‌افزارهای ویندوز بشمار می‌آید، می‌توانید مشکل به وجود آمده را رفع کنید. در مقاله بعدی به‌طور مفصل به چگونگی شناسایی و از میان بردن برنامه‌های جاسوسی اشاره خواهم کرد.
هنگامی‌که به دلیل آلوده به ویروس بودن از رایانه خودتان نمی‌توانید استفاده کنید ف چگونه می‌توانید سیستم‌عامل خود و نیز نرم‌افزار صد ویروس را بروز رسانی کنید؟

ممکن است هنگامی‌که سیتم آلوده به ویروس است، دانلود کردن و به‌روزرسانی سیستم‌عامل و آنتی‌ویروس بسیار سخت باشد. در چنین مواردی رهنمود می‌کنم برای دانلود کردن بسته‌های امنیتی سیستم‌عامل و وانگهی بسته‌های بروز رسانی نرم اسباب ضدویروس، از یک رایانه دیگری که این مشکل را ندارد استفاده کنید و بهترین راه نیز جهت انتقال فایلها به کامپیوتر خودتان کپی کردن آن‌ها بر روی CD است

درباره aewawea aeaweawe

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *