Malware یا بدافزار چیست؟

 

شرکت سافت ۲۰۲۰ که قصد ارائه خدمات در مقوله نرم‌افزارهای امنیتی را دارد، لازم می‌دانیم که برای اطلاع شما عزیزان به بررسی مختلف بدافزارها بپردازیم. کاربری که بداند چه مشکلی درزمینهٔ امنیت دارد، محصول موردنظر خود را راحت‌تر خریداری می‌کند و درنتیجه برای رفع دشواری‌ها تواناتر خواهد بود. 

بدافزار در درستی یک برنامه کامپیوتری است که برای آلوده کردن سیستم و صدمه زدن به آن طراحی و تجهیز شده است. بد افزار می‌تواند کامپیوتر را از طریق روش‌های انبوه و در برگه‌های متنوعی آلوده سازد، می‌توان به ویروس‌ها، جاسوس‌افزارها، کرم‌ها، تروجان ها، روت کیت‌ها اشاره کرد. برای یک کاربر زیاد حیاتی است که بدافزارهای گوناگون را بشناسد و خود را از کل گونه‌ها بدافزار محافظت کند. ویروس‌های کامپیوتری بردباری معروف‌ترین گونه بدافزارها هستند که در فضای کامپیوترها و نرم ابزارها تکثیر می‌شوند. از این منظر، کرم‌ها هم ساختار مشابهی دارند. دیگرگونه‌ها بدافزار همچون جاسوس‌افزار یا Spyware، همان‌طور که از شیوه نامگذاریشان صریح است، برای فعالیت‌های جاسوسی همچون سرقت اطلاعات شخصی نظیر اطلاعات کارت اعتباری برنامه‌ریزی‌شده‌اند.

تشکیلات جنایی

 

حالا بعد از سؤال ابتدای این مطلب یعنی: “Malware یا بدافزار چیست؟ به این پرسش می‌رسیم که چه کسی بدافزار را طراحی می‌کند. سایر از آن دوران که یک نوجوان شیطان و بلا با مؤلفه‌های هالیوودی پشت پیاده‌سازی یک بدافزار است، سال‌ها گذشته است. این ایام بدافزارها به‌طور مفصل به دست تشکیلات حرفه‌ای جنایتکار و تبهکار فرآوری می‌شود.

 

این جنایتکاران از طریق‌های پیچیده‌ای برای تکاپوهای مخرب خویش استفاده می‌کنند، لازم است در قالب یک سایت فناوری به نشر بدافزار بپردازند، ممکن است اطلاعات شمارا قفل یا غیرقابل‌دسترس کنند و برای دسترسی مجدد شما به این اطلاعات، باج‌خواهی کنند. ولی خطر اصلی در این میان، دزدی اطلاعات بانکی و کارت‌های اعتباری شما به دست آن‌هاست. آن‌ها می‌توانند حساب‌های شمارا خالی کنند یا حتی حساب‌های جعلی به نام شما بسازند. ممکن است اطلاعات حساب شمارا در بازار سیاه جنایتکاران به بهاهای گزافی بفروشند.

 

چگونه از سیستم خود در برابر بدافزار محافظت کنیم؟

 

حال پرسش بعدی این است که چگونه می‌توانیم در برابر این بدافزارها از سیستم خویش محافظت کنیم، چطور بفهمیم که کامپیوتر یا شبکه ما خالی از بدافزار است؟ این مسئله دو مسیر حل دارد؛ هوشیاری شخصی» و ابزار محافظتی. گرد از کلاسیک‌ترین روش‌ها که هنوز هم بسیار کارآمد است، ایمیل است. ایمیل‌هایی که عنوانی مانند این دارند که از طرف یک هم‌نشین فرستاده‌شده‌اند، ایمیل‌هایی که شمارا به بازیابی رمز عبور دعوت می‌کنند یا می‌گویند رمز عبور شما هک شده است، یا ایمیل‌هایی با عناوینی نظیر، یک سایت باحال، روی این لینک کلیک کنید تا خفن ترین…، می‌توانند دروازه‌ای برای ورود به یک جهنم سیاه از بدافزارها باشند.

 

اما زیرکی شخصی به انفرادی کافی نیست، چراکه امنیت جاده‌ای بی‌انتهاست. شدنی است با دانلود یک برنامه، راه ورود یک بدافزار را به حریم خصوصی خویش صاف‌کرده باشید. این بدان معناست که حتی خردمندترین کاربر نیز در معرض خطر است، مگر آنکه به ابزار محافظتی مجهز باشد.

 

محافظت در برابر بدافزار یا Malware چگونه اتمام می‌شود؟

 

محافظ امنیتی بدافزار، لایه حیاتی دوم برای محافظت از شما در برابر بدافزار است. یک بسته نرم‌افزاری امنیتی نیرومند و ضدویروس قدرتمند، جزء اصلی فن‌آوری دفاعی هر رایانه شخصی یا کسب‌وکار است. یک سیستم نرم‌افزاری ضد بدافزار نیرومند مشخصات اخص ای دارد. هر برنامه‌ای که دانلود شده را رسیدگی می‌کند لغایت از اینکه خالی از بدافزار یا به‌عبارت‌دیگر malware-free است، اطمینان حاصل کند. به‌طور متناوب سیستم را اسکن می‌کند لغایت بدافزارهایی که ممکن است با طریق‌های گوناگون به تو سیستم لغزیده باشند را معرفی و منهدم سازد و درعین‌حال قابلیت به‌روزرسانی داشته باشد تا واپسین و جدیدترین گونه‌ها تهدیدات را شناسایی نماید.

 

یک سیستم ضد بدافزار خوب، حتی نرم‌افزارهایی که پیشتر ناشناخته بودند را می‌تواند در فرآیندهای بازشناسی مجدد، به‌عنوان بدافزار معرفی یا در مورد آن هشدار دهد. در همان‌سان تارنماهای ویرانگر و مشکوک نظیر وب‌سایت‌های با حربه فیشینگ» (روشی که کاربران را ترغیب به واردکردن اسم کاربری و رمز عبور می‌کند الی بعداً متعلق به سوء کاربرد کند) را به نکویی شناسایی می‌کند و نسبت به بازدید از آن‌ها آگاهی می‌دهد.

 

یک نرم‌افزار امنیتی ضد بدافزار قوی، باید به سهولت نصب و استفاده شود. کاربر نباید برای کار با آن نیاز به دکترای نرم‌افزار داشته باشد و در عین سادگی، می‌بایست کل مشخصات بالا را داشته باشد. حتی برای فراموش پیشه‌ها، مدیریت رمزهای عبور را می‌توانید بر دوش نرم انگیزه‌ها امنیتی قدرتمند خویش بسپارید و دراین‌باره نگرانی عمده‌ای نداشته باشید.

 

هیچ محافظتی کامل نیست، اما با حفظ زیرکی شخصی و بهره‌گیری از یک ابزار محافظتی نیرومند، می‌توانید با خیالی آسوده‌تر، از پیشه و حیات در دنیای فن‌آوری لذت ببرید با شرکت سافت ۲۰۲۰ دنیای مجازی خود را بیمه کنید.

درباره aewawea aeaweawe

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *